Jak urządzić małą kuchnię?

Każdy marzy o jasnej, dużej kuchni, gdzie znajdzie się miejsce na wyspę i stół. Niestety nie zawsze są na to możliwości. Co zrobić, by nawet na małej powierzchni urządzić funkcjonalną i wygodą kuchnię. Poniżej przedstawimy kilka sprawdzonych sposobów.

Po pierwsze funkcjonalność

Mała przestrzeń wymaga, by każdy element kuchni był przemyślany. Przy tworzeniu projektu kuchni zastosujmy akcesoria odstępne na rynku, dzięki którym wykorzystamy każdy centymetr dostępnej przestrzeni.  Wysuwane elementy wyposażenia szafek, cargo czy rozwiązania dla szafek narożnych spowodują, że będziemy wstanie pomieścić w naszej kuchni zdecydowanie więcej rzeczy, przy jednoczesnym łatwym dostępie do nich. Warto zastanowić nad rezygnacją z tradycyjnych frontów na rzecz rolet, które je nam zastąpią i nie będą zabierały miejsca podczas otwierania. Jeżeli jednak chcemy postawić na tradycyjne rozwiązania, to górny rząd szafek wykonajmy ze szklanymi drzwiczkami. Dzięki nim znacznie powiększymy optycznie przestrzeń.

Mała kuchnia wcale nie musi oznaczać malej powierzchni roboczej blatu. Na wysokości około 30 centymetrów nad nim zamontujmy relingi lub otwarte półki, na których będziemy trzymać najpotrzebniejsze rzeczy. To pozwoli nam za zachowanie maksymalnej czystej powierzchni blatu. Jeżeli tylko mamy na to miejsce to zamówmy szerszy blat np. 80 centymetrów. Te dodatkowe 20 centymetrów pozwolą nam to na zwiększenie powierzchni roboczej oraz miejsca w szafkach.

Najlepszym sposobem na powiększenie optyczne małej kuchni to połączenie jej z salonem. Warto zastanowić się, czy nie warto przerobić kuchni na małą sypialnię lub gabinet, a z salonu uczynić strefę dzienną połączoną z kuchnią. Ten trendy jest coraz bardziej widoczny w wielu polskich mieszkaniach.

 

Mała kuchnia musi być jasna

Nic tak nie buduje odpowiedniej przestrzeni jak odpowiedni dobór kolorów. Małe pomieszczenia muszą być projektowane w jasnych tonacjach i odcieniach. Jeżeli, nie chcemy białej kuchni z lśniącymi frontami, które powoli wychodzą z mody, wybierzmy jasne pastelowe odcienie, połączone ze transparentnym szkłem. Jasne fronty możemy ożywić mocniejszymi kolorami w przestrzeni nadblatowej, wykorzystując do tego płytki w geometrycznych kształtach. Nadadzą one kuchni świeżości i designerskiego sznytu.

Zaprojektowanie małej kuchni to nie lada wyzwanie. Dzięki setkom akcesoriów dostępnych na rynku meblowych możemy sprawić, że nasza kuchnia będzie funkcjonalna, a każdy dostępny centymetr miejsca wykorzystany.  Przy takim wyzwaniu postawmy na proste kształty i jasne kolory.